Текст:

Тетяна Крижанівська

Фото:

Андрій Охрімець, Олександр Зубко, Олена Чорна

Фестиваль «ВОЇН СВІТЛА» розширив свій формат, і у лютому 2017 року вперше на фестивальному татамі представляли свої бойові мистецтва дитячі колективи. Щофестиваля його засновниця і організатор Тетяна Крижанівська підбирає різноманітні майданчики, і цього разу «ВОЇН СВІТЛА:ДІТИ» відбувся у стінах нововідкритої Академії бойових мистецтв “ТУР”, засновники якої виступили співорганізаторами заходу.

Серйозно-досвідчений та дорослий «ВОЇН СВІТЛА» перетворився на справжнє свято дитинства. Але, попри ще зовсім юний вік учасників, бойовий дух та стійкість перед виступом залишилися незмінними. Вікова група фестивалю охопила усю дитячу категорію – від 5 до 14 років. Атмосфера хвилювання та дитячої зосередженості в очікуванні свого відповідального моменту панувала у залі перед початком фестивалю. Однак за кілька хвилин драйвове дійство, що розгоралося з кожним номером ще дужче, захопило і малечу, і батьків, та глядачів. Захоплене десь із залу «дивись, і я так можу!» перемішувалося з затримкою подиху від вражаючих виступів маленьких колег, схвальними оплесками батьків та поглядами гордості тренерів. Підсолоджував дитячу радість сюрприз від організаторів – шоколадний фонтан у фуд-корті, який витреновував витримку маленьких Воїнів: стежити за виступами на сцені чи дозволити собі хвилинку смачної слабкості.

Свою майстерність та підготовку демонстрували на фестивалі колективи 20 шкіл з 6 областей України. Різноманітність видів бойових мистецтв, представлених на дитячому «ВОЇН СВІТЛА» говорить сама за себе: дитячі бойові мистецтва в Україні розвиваються дуже широко та всебічно. Підростаюче покоління Воїнів найчисельніше презентувало свою вправність у мистецтвах бою традиційних східних культур. Японське карате-дзю-дзюцу у виконанні дітей перетворилося на театралізовану ілюстрацію історій-прикростей із повсякденного життя, у яких легко дасть раду майстерність у бойовому мистецтві. Динамічне Зендокай карате-до додало обізнаності у прийомах з елементами боїв без правил. А беззаперечним лідером за кількістю виступів стало мистецтво рівноваги та гармонії айкідо з його різноманітними течіями та школами: айкідо айкікай, колектив з якого мав честь та хоробрість відкривати дитячі виступи; кі-айкідо, маленькі представники якого показали велику згуртованість без крихти суперництва; айкідо йосінкан презентоване у номері, який діти створили самі; Сето-айкідо відкрило світ двобою з елементами захватів та кидків несподівано під супровід класичної музики; мистецтво самодисципліни айкідо Хібарі, виступом з якого керував самостійно старший учень, навіть без допомоги тренера; та класичне айкідо, що демонструє безупинний вибір між добром та злом з основним принципом “збережи себе, та не нашкодь”.

Ірина Марлені

– Що для вас бути дитячим суддею? Які враження?


– Це почесна місія. Я отримала море приємних та позитивних емоцій від сьогоднішніх виступів. Особливо, коли я бачила, як горять очі діточок, як вони стараються. Вони ще такі малесенькі, але вже такі Воїни! Помітно, як у них формується стержень, видно в очах, як їм подобається робити прийоми і кидки, показувати свою майстерність, – їм подобається перемагати, бути на публіці. Це гарне свято для них, дякую організаторам, Тетяні Крижанівській, яка зуміла поєднати усі види і стилі в один фестиваль. Можу сказати, що діти, їхні тренери і батьки проробили величезну роботу! Ми зі свого боку як журі намагалися приділити максимальну увагу, судити чесно, нікого не обділити. Я думаю, що перемогли найкращі. Ми були лояльними.

Цікаво, що суддівське рішення та глядацькі симпатії цього фестивалю співпали, і обидві нагороди отримав колектив, що представляє Таеквондо, на чолі з тренером Андрієм Карчевським, СК “Скорпіон”, м. Київ.

Володимир Лазуткін (Un Ryu):
– Я спеціально програв цю мелодію, щоб наповнити простір, людей гармонією Неба і Землі, тією глибиною, що не має дна. Будь-яке бойове мистецтво рано чи пізно має підвести людину, яка осягає не лише фізичний, але й внутрішній стан, до цієї глибини, гармонії, спокою, всесвіту… 

Неабиякий інтерес у дітей викликав і пісенний виступ фіналістки шоу “Голос.Діти” Анастасії Багінської.

Найенергійніші учасники після своїх виступів мірялися силами та ділилися вміннями з новими друзями на татамі у тренувальному додзьо, приєднувалися до творчих майстер-класів, частувалися у фуд-корті під музику від діджея та планували майбутні виступи на наступному «ВОЇН СВІТЛА:ДІТИ».

Своїми враженнями на емоціями поділилися учасники фестивалю:

Катерина Корольова, 14 років

– Які твої враження від фестивалю?
– Фестиваль просто неймовірний. Я тут перший раз, але мій брат вже виступав 3 чи 4 рази на Воїні Світла. Отримала масу емоцій і стільки вражень. Це прекрасно, коли влаштовують такі фестивалі. Це дає можливість дітям проявити свої таланти. Якщо вони десь в чомусь не найкращі, то вони можуть бути найкращими тут.
– Чи можеш сказати, що ти вже на Шляху Воїна?
– Я ще не на ньому, оскільки займаюся Ушу не так довго, ще тільки опановую цю майстерність. Буду потроху ставати на Шлях Воїна.
– Чому тебе вчать бойові мистецтва?
– Моє бойове мистецтво вчить мене, по-перше, самообороні. Це дуже важливо у повсякденному житті. По-друге, особисто для мене мій колектив – це моя друга родина, ми дуже дружні. І це неймовірно, коли з тренером можна бути, як друзі. Крім того, Ушу вчить різним традиціям, різним технікам, і це круто.

Понад 20 шкіл з різних міст України виступили на татамі Фестивалю бойових мистецтв «ВОЇН СВІТЛА:ДІТИ». Не словом, а ділом маленькі воїни довели, що вік не завада вражаючій майстерності, зосередженості та бажанню бути кращими.

Китайська філософія відобразилася на фестивалі граційним та ефектим виступом з ушу. Потужного заряду енергії додало в’єтнамське мистецтво дай банг, серйозний бойовий посил якого супроводжувався під час виступу постійною посмішкою тренера, що вкотре демонструвало: дитячі бойові мистецтва вчать не бою, а гармонії та внутрішній силі нести добро та мудрість у найскладніших ситуаціях. Таеквон-до  – духовне тренування та техніка самооборони голими руками, а крім того ще й олімпійський вид спорту – захопило глядачів не по-дитячому вправним ламанням дошок ударами ногами.

Урізноманітнювали східні бойові мистецтва дитячі виступи із сучасних видів: суворі кендо та кен сьобу до, які мають витоки з японського фехтування на мечах, а також бою зі списами; акройога, що продемонструвала мистецтво парної злагодженості та балансу з індійським корінням; а також спортивно-прикладне мистецтво змішаних єдиноборств.

Гарячими ритмами запалало татамі від виконанання виступу з капоейра – афробразильського бойового мистецтва з елементами акробатики та танцю.
Сильного духу патріотизму додали до атмосфери свята виступи колективів, що представляють українські національні бойові системи: яскравий фрі-файт, ритмічний галицький хортинг та вправність козацького двобою – бойовий гопак.

Вперше до програми «ВОЇН СВІТЛА:ДІТИ» приєднався ще один олімпійський вид спортивного єдиноборства – вільна боротьба. Хто знає, можливо, ми бачили на сцені майбутніх олімпійських чемпіонів!

Їхній виступ не міг не сподобатися Ірині Мерлені, золотій та бронзовій медалістці Олімпійських Ігор, яка вже втретє увійшла до складу журі фестивалю і разом з колегами чемпіонкою світу по гремплінгу Ніною Герею, Віце-президентом Федерації Бойового самбо України та чемпіоном світу Федіром Середюком і суддею Чемпіонату по Тамесігірі та тренером з Кен Сьобу До Дмитром Андрощуком визначала найяскравіші дитячі виступи у 9 номінаціях.

Андрій Карчевський

Тренер з таеквон-до, клуб “Скорпіон”, м. Київ

– Що для вас ця перемога?
– Для нас ця перемога означає, що, кльово, ми з дітьми робимо все вірно!
– А як воно – бути дитячим тренером? Які відчуття?
– Складно сказати, бо я скромна людина. Взагалі, діти дуже надихають, спонукають мене рухатися, не старішати і бути завжди в тренді, так би мовити.
– Чи можете ви сказати, що ваші діти вже на шляху воїна, чи в них ще тільки підготовка до цього шляху?
– Це складний шлях – бути воїном. Але вони на шляху. А з часом вони вже виберуть свій напрямок, правильний.
– Що для вас Шлях Воїна?
– Для мене це все. Це життя.

Насичена програма «ВОЇН СВІТЛА:ДІТИ» дарувала малечі калейдоскоп емоцій не лише від різноманіття виступів. На фестивалі бойові мистецтва яскраво поєдналися з мистецтвами музичним та художнім.

Володимир Лазуткін (Un Ryu) налаштовував учасників на практику мелодією флейти – бамбуковий інструмент сякухаті, на якому монахи виконують музику дзен-будизму.

Витонченість китайського живопису продемонструвала художниця Чі Шаотін.

А ось тихо і гаряче ставало у глядацькому залі із кожним виходом на сцену театру “Білий Лотос”, переможців VI Фестивалю “ВОЇН СВІТЛА”, фіналістів теле-шоу “Україна має талант” та “Хвилина Слави”. Їхні віртуозні трюки на межі піку екстремальності загострювали атмосферу у залі та примушували пітніти навіть найспокійніших глядачів.

Артем Нечипоренко, 12 років

– Що для тебе означає перемога твого колективу?
– По-перше, я сам собі довів, що Таеквон-До – це дуже гарне бойове мистецтво, і що я займаюсь не просто так, а для майбутніх перемог і для фізичного стану свого тіла.
– Як тобі допомагають бойові мистецтва у повсякденному житті?
– Бувають такі ситуації, коли треба постояти за себе або за когось, – тоді дуже допомагає! Але краще сказати просто словами, ніж використовувати техніку бойових мистецтв.
– Що для тебе Шлях Воїна? Ти вже на ньому?
– Так, для мене Шлях Воїна означає, що найкращий вихід у будь-якій ситуації – це просто позбутися цієї ситуації, не застосовуючи усілякі прийоми, які я знаю, – тільки у крайньому випадку.

Ваня, 5 років

– Які твої враження від цього фестивалю?
– Мені тут дуже сподобалося!
– Що найбільше тебе вразило?
– Школа мого тата. Він представляє Айкідо. Я теж займаюся і хочу бути схожим на нього.
– А коли виростеш, ким хочеш стати?
– Таеквондистом!

Настя, 9 років


– Розкажи про свій вид боротьби. Чому ти саме його обрала?
– Мій стиль Зендокай Карате-До. Я просто пішла на нього, спробувала, мені сподобалося і я почала займатися. Займаюся вже півтора роки.
– А чому він тебе навчає?
– Він вчить, як захищатися і бути сильною. Це моє хобі, моя звичка!

Переможці у номінаціях:

Гран-прі — Таеквон до — СК Скорпіон — тренер Андрій Карчевський (Київ)
Приз глядацьких симпатій — Таеквон до — СК Скорпіон — тренер Андрій Карчевський (Київ)
Найкращий дівчачий виступ — Акро-йога — Юлія Лупак — тренер Денис Іваницький (Львів)
Найкращий хлопчачий виступ — Фрі-файт — Школа “ПЕРЕСВІТ” – тренер Віталій Дудківський
Найкращий командний виступ — Ушу таолу — Київський міський осередок — тренер Микола Голобородько (Київ)
Найкращий виступ зі зброєю — Кен Сьобу До — Центр східної культури “MICHI” – тренер Дмитро Андрощук
Найдрайвовіший виступ — Хортинг – «Галицькы Леви» – тренер Денис Іваницький (Львів)
Найяскравіший виступ — Зендокай Карате до — тренер Ігор Юкальчук (Вінниця)
Приз “Харизма Фестивалю” – Капоейра Камара — тренер Ірина Бойко (Київ)