Текст:

Тетяна Крижанівська

Фото:

Антон Федоров, Олександр Зубко,

Дмитро Степанов, Роман Муравйов

 

Перший в Україні фестиваль бойових мистецтв міжнародного рівня, де бойові мистецтва подані у форматі шоу

МІЖНАРОДНЕ ВИЗНАННЯ ТА ПІДТРИМКА

BUDO EXPO 2018: WARROIR of LIGHT International Martial Arts Show це спільний україно-американський проект, який став можливим завдяки сприянню американського майстра та продюсера Гільєрмо Гомеза та компанії «Martial Fusion».

САІН ФЕРХАД актор, хореограф бойових сцен світового рівня, каскадер, член Міжнародної Асоціації Бойових Мистецтв (МАА-І), представник професійної групи каскадерів компанії «Nomad Stunts»;

засновник і власник «Action Academy LLC»,  3 дан комбат капоейра, 1 дан сьотокан карате, 1 дан годзю-рю, 1 ступінь вінг чунь (Азербайджан, Туреччина).

Гільєрмо, розкрийте таємницю, чим Вам цікава сфера БМ в Україні? 

Талантами. Я приїжджаю до України протягом останніх 4 років тому, що тут бойові мистецтва дуже позитивні, надихаючі та наповнені сенсом. Я мав нагоду зустрітися та тренуватися із багатьма майстрами бойових мистецтв, що представляли різні стилі, школи та міста, і всіх українських послідовників бойових мистецтв єднає відданість цій справі та дисципліна. Як на мене, це яскраво вказує на загальний високий рівень тренувань та результатів занять, якість та відповідальний підхід до практики бойових мистецтв в Україні. Коротко кажучи, в Україні багато талантів – треба їх відкрити світу!

Чому Ви вирішили стати співпродюсером BEWOL?

Коли я зустрівся із Тетяною у Києві у листопаді 2017 року, аби обговорити її журнал про бойові мистецтва «WARRIOR of LIGHT», я вмить відчув упевненість та порозуміння. Ми домовитися разом провести цей міжнародний захід для бойового ком’юніті. Шість місяців потому, ми провели єдине у своєму роді шоу бойових мистецтв найвищого ґатунку, і це стало для мене початком дечого дійсно особливого. Нарешті засяяло світло у кінці тунелю. Звісно, на шляху було зроблено колосальну роботу та подолано великі труднощі, однак, відчуття завершеності, величезний досвід проведення шоу та матеріал, що ми напрацювали – все це матиме важливий вплив на міжнародне співтовариство бойових мистецтв та усіх, хто долучився до цього дійства.

ХУБЕРТ ЛАЄНЕН учень кількох найстарших шкіл бойових мистецтв світу, володар 8-го дану у декількох стилях карате та трьох чорних поясів. Тисячі учнів на різних континентах, 50 років досвіду в БМ (Бельгія).

ТЕТЯНА КРИЖАНІВСЬКА засновниця та організатор Фестивалю бойових мистецтв «ВОЇН СВІТЛА» та шеф-редактор журналу «ВОЇН СВІТЛА» (Україна).

Важко переоцінити масштаб впливу на популяризацію бойових мистецтв легендарних зірок кіно: Брюса Лі, Джекі Чана, Донні Єна та навіть мультяшного героя Панди Кунг Фу. Так, саме завдячуючи акторам жанру екшн та медіа, люди надихаються бойовими мистецтвами та їх філософією. Саме вони своєю шаленою енергетикою хто маскулинністю, хто гумором, хто глибиною чи сексуальністю мотивують людей до занять. 

Після виходу фільму «Тільки найсильніші» з Марком Дакаскосом мільйони людей дізналися про капоейру. А стрічки «Карате Кід», «Іп Ман», «Панда Кунг Фу» привели до того, що секції карате, вінг чунь, ушу поповнилися новими адептами.

Проте, світу відомо не так багато про самих майстрів БМ. Не тому, що їх немає, а тому що способів дізнатися про них не так багато. Показником незайманості ринку БМ саме в Україні є те, як мало про них знають пересічні українці та які питання ставлять майстрам професійні журналісти. Наразі все зводиться до: «А чи зможете ви дати здачі на вулиці?», «У скільки років варто почати займатися  БМ?» і «Чому жінки займаються такою нежіночою справою?».

Бойовому світу не вистачає відкритості та людяності, він надто ускладнений і містифікований. Навіть якщо у людини й виникає бажання стати на шлях воїна, то вона швидко губиться і не може збагнути, куди бігти і з чого починати. Адже інтуїтивно люди розуміють, що важливіше знайти вчителя, якому будеш довіряти і розділяти його цінності, ніж саме БМ. Цей процес досить індивідуальний, і не існує чітких універсальних правил вибору БМ та вчителя.

Одним з майданчиків, на якому зустрічаються майстри з шанувальниками БМ, став фестиваль «ВОЇН СВІТЛА». 27 травня пройшов вже ювілейний десятий івент BUDO EXPO 2018: WARROIR of LIGHT International Martial Arts Show (BEWOL).

Саме він став переломним і особливим для сфери єдиноборств в Україні.

МІЖНАРОДНЕ ЖУРІ

Цьогоріч склад журі фестивалю був дійсно міжнародним. До нього увійшли такі персоналії:

ГІЛЬЄРМО ГОМЕЗ співорганізатор BEWOL: BUDO EXPO 2018 Warrior of Light: International Martial Arts Show, засновник «Martial Fusion», керівник «UNITED STATES AIKIKAI» (США).

 

СВІТЛАНА ЗАВ’ЯЛОВА майстер бойових мистецтв, акторка, виконавиця оригінального жанру.

Зйомки в фільмах: «Kung Fu Traveler», 2017 China; «The Secret Mission», 2017 Indonesia; «King’s Arthur’s Sword and Knights of the New Camelot», 2016 USA/Thailand.

Робота в театрі: «Contemporary Modern Chinese Opera, Hidden Wu», 2015; «The Legend of Red Dragon», 2013; Соло в шоу «Mandarin Bridge» та «Divided Unity Contemporary Exhibition» (Китай).

Члени журі не обмежилися оцінюванням виступів, вони особисто демонстрували свою майстерність на сцені. Більш того, на BEWOL 2018 відбулася презентація міні-спектаклю «Hidden Wu» Світлани Зав’ялової. Це спектакль одного актора, де бойові рухи використовуються як інструмент сповіді та передачі емоційних переживань головної героїні. Прем’єра спектаклю пройшла в Лос-Анджелесі в 2016 році, після чого він успішно проїхався з туром по світу і завершив його на батьківщині кунг фу в Китаї, де був удостоєний місця на одній із найвідоміших виставок сучасного мистецтва в Азії «Divided Unity».

Відкрив шоу його співпродюсер Гільєрмо Гомез демонстрацією японського бойового мистецтва айкідо. Одразу після нього демонстрував древні окінавські танці член поважного журі Кіосі Хуберт Лаєнен.

ЖОРСТКИЙ ВІДБІР УЧАСНИКІВ

Всього на BEWOL було представлено 17 шкіл, які були відібрані за попередніми відеопрезентаціями з понад 50-ти претендентів. Обов’язковими умовами для участі були професійність, показовість, технічність та організованість. Кожен виступ доповнювався музичним супроводом і обмежувався часовими рамками максимум 3 хвилини для демонстрації.

Тож для участі були відібрані екзотичні, традиційні та сучасні бойові системи від Бразилії до Далекого Сходу: капоейра, крав мага, ножовий бій, айкідо, карате, кендо, кюдо, тайдзи-цюань та українські національні бойові мистецтва хортинг, фрі-файт та інші.

ФОРМАТ

BEWOL 2018 це шоу, це свято бойових мистецтв. Кожен учасник мав за 3 хвилини розкрити своє БМ у показовому виступі, продемонструвати особливості свого стилю чи напряму глядачеві, щоб у того склалося відправне уявлення про демонстроване БМ.

ЛОКАЦІЯ

Шоу бойових мистецтв вперше було проведено в концерт-холі ATLAS із сучасним звуком, світлом і сценою. Окрім виступів членів журі та представників шкіл БМ, програма BEWOL включала виступи представників шоу «Голос Країни» РОМЧАЙ та Козак Сіромаха, виступ запальних чірлідерів, шоу-балету з елементами сібарі та світлодіодне шоу-барабанщиків RYTHMAN.

На шоу сходяться два аспекти БМ – ефектність та ефективність. На що Ви більше звертали уваги при визначенні переможця?

Незважаючи на вподобання чи оцінку членів журі BUDO EXPO 2018: WARRIOR of LIGHT SHOW, справжній талант беззаперечний! Ті майстри бойових мистецтв, що присвятили роки та безкінечні години тренуванням і поділилися з нами своїми надбаннями та досягненнями, насправді заслуговують на повагу та захоплення, бо  надихають інших. Для мене, якщо говорити про чиюсь роботу, саме жага та відданість під час тренувань набагато важливіші, аніж будь-які порівняння. Справжнє уміння не підлягає порівнянню! Як би ми не намагалися судити чи порівнювати «ефективність», маємо бути відверті – шоу залишається шоу,  а показові виступи – це не змагання чи реальний бій. Я гадаю, що розуміння цього допоможе нам з повагою ставитись до того, що ми бачили на BEWOL 2018 та насолодитися цим дійством.

Як Ви знаходили спільну мову з колегами по журі – ви ж всі такі різні? Навколо чого було більше всього розбіжностей, а які рішення були одностайними?

Це нормально, коли п’ятеро осіб, відповідальних за вибір з усієї програми лише одного виступу, що буде «найкращим» та отримає Гран-Прі, матимуть труднощі із вибором. Мусимо також зважати на те, що за три години шоу на сцені виступили понад 100 майстрів бойових мистецтв. Тому для такого короткого часу, відведеного на прийняття рішення, було надзвичайно багато талантів, як на п’ятьох членів журі. Особисто я вважаю, що ми чудово впоралися та прийшли до гармонійного рішення, після оголошення якого кожен із членів журі міг висловитися щодо виступу, який найбільше сподобався саме йому та щодо обрання хортингу переможцем шоу.

 

Перше місце дали команді хортингу. Чому? Чи важко було прийняти це рішення, хто були інші кандидати, які в них були сильні сторони?

Звісно, це було нелегке рішення. На сцені виступило безліч талановитих майстрів бойових мистецтв та людей, що присвятили життя тренуванням та вдосконаленню своєї майстерності. Знову ж таки, BEWOL 2018 не передбачався як змагання чи бойовий чемпіонат. Від початку це планувалося як міжнародне шоу бойових мистецтв – можливість показати на сцені уміння майстрів та їхні стилі аудиторії, що бажає насолоджуватися та переймати їхній мистецький досвід. Я переконаний, що виступ команди хортингу мав у собі усі елементи унікальної та особливої демонстрації бойового мистецтва з сучасною енергетикою та навичками, які повністю відповідають задуму нашого шоу.

Чи виправдалися Ваші сподівання щодо івенту в підсумку?

Правду кажучи, я не мав якихось конкретних сподівань, оскільки це тільки початок проекту. Я не хочу їх мати й надалі – я відчуваю особливу енергетику від початку нашої роботи і хочу діяти радше інстинктивно, ніж прагматично, за винятком питань організації та промо заходу. Тепер, коли BEWOL 2018 завершився, я почуваюся дійсно щасливим, задоволеним та натхненним співпрацею з Тетяною протягом останніх шести місяців. Цей досвід надає мені впевненості щодо майбутніх креативних проектів. Насправді, я мушу зізнатися, що мав одне сподівання щодо цього проекту. Знаючи професійний рівень Тетяни, завдяки її журналу «ВОЇН СВІТЛА», я був певен, що BUDO EXPO 2018 пройде саме на такому високому рівні та викличе саме такі почуття.

Які висновки Ви для себе зробили? Чи плануєте подальші проекти і якого саме формату в Україні та світі?

Важко відповісти коротко. Те, про що Ви запитали породжує ціле море нових питань. Як ми почуваємося? Чого ми навчилися? Куди ми будемо рухатися? Напевне, міжнародна співпраця – це правильна відповідь на усі ці запитання, якщо дивитися на них просто. Я вірю в українських майстрів бойових мистецтв, яких зустрічав під час своїх відвідин. Кожен досвід надає поштовх до більшого та ще глибшого досвіду. Тож куди нам рухатися далі? Ми це напевне з’ясуємо.

 

Саіне, чим Вас привабив Міжнародний фестиваль бойових мистецтв в Україні?

В першу чергу тим, що це один із важливіших моментів в історії бойових мистецтв в Україні. Було б несправедливо не підтримати таку подію. І не дивлячись на те, що я не українець, я радий, що мав нагоду бути причетним до розвитку бойових мистецтв України. А українцям я раджу підтримувати розвиток БМ, бойовий дух та любов до Батьківщини.

Як Ви поставилися до необхідності оцінювати виступи учасників? Хто вразив Вас більш за всіх і чи легко було дійти спільного рішення щодо переможця?

Це було нелегким завданням, адже серед учасників були навіть давні друзі. Це був  якраз той момент, коли моє сумління стало лицем у лице з моєю щедрістю. Але я завжди пам’ятаю мудру пораду великого воїна Імама Алі: «Поводьтеся з людьми справедливо, а не зі щедрістю. Адже з одним можеш бути щедрішим, ніж з іншими». В той момент пригадав його слова. Більш за всіх мені сподобалися професійні виступи Федерації Кендзюцу України та школи тактичного ножового бою «МАКО». Але формат шоу передбачав вибрати переможцем ту команду, яка представить найкращий показовий виступ. В цьому найкращими були спортсмени з Федерації Хортингу. Але до цього рішення ми дійшли після напруженого обговорення з усіма членами журі. 

Чи були Ви раніше на заходах такого формату і чи самі брали участь у фестивалях чи шоу бойових мистецтв?

Не в якості члена журі. Брав активну участь як спортсмен та учасник. Але з часом я став розуміти, що можу оцінити інших достойно, підтримати і мотивувати їх. Чому не користуватися такою нагодою? Для мене це також активність і задоволення!

Поділіться своїми враженнями про BEWOL.

Я задоволений! Це інший вимір! Фантастична атмосфера! Заряд бойового духу! Безсмертна історія!

Світлано, Ви бачили багато шоу в різних країнах. Що скажете про український івент BEWOL 2018?

Для мене те ще відбулося є свідченням еволюції українських БМ та медіамистецтва. 

Що Ви відчували, знаходячись на українській сцені з презентацією свого спектаклю «Hidden Wu»? Адже минуло десять років, як Ви не були на Батьківщині. Що це значило для Вас?

Насправді те, що я відчуваю складно передати словами, це – змішані почуття. Наприкінці мого спектаклю головна героїня так і не знаходить відповіді, проте вона знаходить прощення та примирює частини своєї сутності. Цей виступ в Україні був для мене справжнім катарсисом у багатьох сенсах. Я відчувала надзвичайний зв’язок з глядачами, встановити який мені ніколи не вдавалося раніше.  

Світлано, Ви багато подорожуєте, спілкуєтесь з багатьма майстрами та акторами жанру екшн. Як Ви вважаєте, яке майбутнє чекає на бойові мистецтва? Що зараз цінується в цій сфері у світі, що є мейнстрімом?

Бути справжнім стає «круто». Цінується чесність та вираження своєї сутності. Тому я вірю, що ми бачитимемо все більше цікавих поєднань різних стилів та, звичайно ж, сильних жінок.