Китайська мудрість – фундамент БМ

Текст:

Тарас Литвин

Брюс Лі якось сказав, що якщо зібрати усіх великих вчителів в одній кімнаті, то вони домовляться про все на світі; але якщо зібрати їхніх учнів – вони сперечатимуться про все на світі. Мабуть тому, що вчителі вже знайшли, а учні ще шукають. «ВОЇН СВІТЛА» пропонує зібрати тут трьох найвідоміших вчителів Китаю – Лао-цзи, Чжуан-цзи і Конфуція – і торкнутися мудрості – найпотужнішої у світі зброї.

Мудрець отримує перемогу ще до початку поєдинку. В історії китайських бойових мистецтв (БМ) були випадки, коли сила мудрого воїна впливала на противників, ворогів, розбійників таким чином, що вони взагалі забували, що треба робити, чому прийшли. Мудрець читає думки та імпульси, які рухають руками, ногами та іншими частинами тіла. Мудрий воїн випромінює мир і гармонію, які трансформують дорослих бійців у немовлят.

У чому секрет? Лао-цзи розкриває таємницю у «захалявній» книжці «Даодецзін», рекомендуючи поєднувати дао і де. Їх можна порівняти з крилами пташки: одне крило – дао: практика і тренування, друге крило – де: чеснота і добро. Важливо, щоб обидва крила були сильні і працювали узгоджено. Іншими словами, потрібно тренуватися і робити добро.

Легко сказати, та важко виконати. У зв’язку з цим китайські мудреці вдаються до різноманітних алегорій та символів, щоб наблизити кожного з нас до глибшого розуміння і практичного втілення філософських принципів.

Стань водою

«Мудра людина – як вода, не бореться з речами і тому не робить помилок. Вода – ніжна і податлива, але вона перемагає тверде і міцне», – каже Лао-цзи. Схоже, ця мудрість є основою майстерності багатьох або навіть всіх майстрів бойових мистецтв. Знову ж таки Брюс Лі наголошував:

«Рухайся, як вода. Завмирай, наче дзеркало. Відповідай, як луна. Будь гнучким. За життя людина мяка, а смерть робить її жорсткою. Це стосується і тіла, і розуму, і душі».

Поряд з нами у цій кімнаті знаходиться Чжуан-цзи, хай він підтвердить. Стояча вода спокійна, тому в ній відображається кожна волосинка на обличчі, вона така рівна, що є прикладом для найкращого теслі. Якщо спокійна вода здатна так розкривати природу речей, що ж казати про людський дух?

Різати духом

Наводячи конкретний приклад, як працює дух, Чжуан-цзи згадує кухаря Діна, який обробляв туші буйволів для імператора. Махне рукою, натисне плечем, підіпре коліном, вдарить ногою: вжик, тук! Блискучий ніж наче танцює у повітрі.

– Прекрасно! – вигукнув імператор. – Твоє мистецтво таке високе, кухарю!

Кухар Дін відклав ножа і відповів:

«Ваш слуга любить Шлях, а він вище за звичайну майстерність. На початку, займаючись обробкою туш, я бачив перед собою лише туші буйволів. Але минуло три роки, і я вже не бачив їх перед собою! Тепер я не дивлюся очима, а покладаюсь на дух, я не сприймаю органами чуттів, а даю діяти духу.

Довірившись Небесному порядку, я веду ножа через головні зчленування туші, мимоволі проникаю до внутрішніх пустот, слідую непорушному, тому ніколи не наштовхуюсь на мязи та сухожилля, не кажучи вже про кістки.

Гарний кухар міняє ножа щороку – тому що він ріже. Звичайний кухар міняє свого ножа щомісяця – тому що він рубає. Я користуюся своїм ножем вже 19 років, обробив ним кілька тисяч туш, а ніж все ще такий, наче щойно зійшов з точильного каменя».

Із пустого в порожнє

Як же «осідлати» той дух, щоб майстерність була мінімум як у кухаря Діна? Чжуан-цзи знає:

«Пустота і спокій, безформність і не-діяння – корінь усього. Знати це – означає бути правителем, подібним Найвищому».

Зрозуміти цю пустоту допомагає Лао-цзи: тридцять спиць поєднуються в одному колесі, але використання колеса залежить від пустоти між спицями. З глини роблять посуд, але використання посуду залежить від порожнечі у ньому. Пробивають дверний чи віконний отвір, щоб зробити будинок, але використання будинку залежить від пустоти між стінами.

Користь будь-чого, у томі числі удару кулаком, залежить від пустоти. Отже, будьмо порожніми і корисними.

Перемога – це поразка

Саме так радив сприймати перемогу Конфуцій: перемога – це поразка. Заглиблюючись у цей парадокс, ми раптом виходимо за рамки дуальності. А далі що? Тренування, тренування і ще раз тренування, як заповідав великий Конфуцій:

«Дорогоцінний камінь неможливо відполірувати без тертя, так і людина не може стати успішною без достатньої кількості зусиль та спроб».

Будьте певні, на цьому шляху зустрінеться купа помилок і поразок, але «єдина справжня помилка – не виправляти своїх минулих помилок».

Дорогоцінний камінь неможливо відполірувати без тертя, так і людина не може стати успішною без достатньої кількості зусиль та спроб.”